Kąty Luteckie: Próba samobójcza przy lesie

Kąty Luteckie: Próba samobójcza przy lesie

 dniu 23 grudnia 2018 r. o godz. 15.43 zostaliśmy zadysponowani przez SK KP PSP w Strzyżowie, do przysiółku...

10 lat służby w OSP Konieczkowa

10 lat służby w OSP Konieczkowa

W dniu 7 grudnia 2018 roku nasz tabor bojowy opuścił samochód ratowniczo - gaśniczy Iveco Slrt. Przez...

Konieczkowa: Plama oleju

Konieczkowa: Plama oleju

W dniu 25 listopada 2018 r. o godz. 21.00 otrzymaliśmy zadysponowanie przez SK KP PSP w Strzyżowie do plamy...

Uroczystość 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W dniu 11 listopada 2008 roku nasza oraz inne jednostki gminy Niebylec brały udział w uroczystości 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W tym dniu obchody 11 listopadowego święta były bardziej podniosłe dla mieszkańców naszej gminy, ponieważ został odsłonięty i poświęcony obelisk upamiętniający 65 rocznicę zrzutów broni w Gwoźnicy Górnej.
 
Poniżej pragnę przedstawić historię działalności komórki AK z okolic gminy Niebylec, którą to wygłosił Pan Bolesław Wolan, przedstawiciel Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej:
 
 
Szanowni i Drodzy Państwo!
Dołóżmy jeszcze jeden kamyk do historii Gwoźnicy. W hołdzie tym, którzy walczyli o Wolną i Niepodległą Polskę.
 
80 lat temu odbyło się odsłonięcie i poświęcenie Pomnika, któremu nadano imię "Wolność" - zaś w dniu 3 września 2000 roku ‘po renowacji’ dokonano ponownie tego aktu.

W roku 2000-ym obchodziliśmy 60 rocznicę wielu jubileuszy - z ufundowaniem "Tablicy Pamiątkowej":
- Powołanie Placówki ZWZ AK w Niebylcu, z siedzibą w Gwoźnicy Górnej - 1 listopad 1940 rok.
- Bolszewickiego mordu polskich oficerów w Katyniu – wiosną 1940 roku.
- W 2008 roku przypada 65 rocznica ujawnienia zbrodni Katyńskiej - 13 IV 1943 - 13 IV 2008r.
- Pierwszego masowego wywozu Polaków z Kresów Wschodnich na Sybir. 10 luty 1940 rok. Z Kolonii Sienkiewiczówka pow. Tarnopol zostało wywiezionych 48 rodzin, którzy pochodzili z Gwoźnicy Górnej i Dolnej, Domaradza i Pantalowic pow. Łańcut.
-  80 rocznicę urodzin Papieża Polaka Jana Pawła II

Dziś obchodzimy 65 rocznicę ZRZUTU BRONI przez polską załogę na angielskim samolocie, dnia 5 stycznia 1944 roku na tak zwanych "Działach Dworskich" przysiółek Wilcze w Gwoźnicy Górnej. Wzgórze "PATRIA" - ze znakiem topograficznym dla lotników.

Obchodzimy 69 rocznicę wybuchu II wojny światowej. 65 rocznicę katastrofy lotniczej na Gibraltarze, w której zginął gen. broni Władysław Sikorski. Dziś obchodzimy 90 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Wróćmy do ZRZUTU BRONI – Tereny wiosek Gwoźnicy Dolnej i Górnej, położone między dużymi lasami, lasem Domaradzkim i lasem Stomorgi, drogi przez potok prawie bez mostów, wąwozy zarosłe różnymi krzakami i drzewami, były nie chętnie odwiedzane przez Niemców. Dlatego te tereny dowództwo AK podokręgu Rzeszów wybrało na działalność konspiracyjną i to na szeroką skalę.

Dowódca Placówki Jan Chyłek pseudonim "Kruk" w swoim życiorysie tak opisał między innymi to wydarzenie: Przygotowania do odbioru zrzutu były bardzo dokładne. Kilkakrotne szkolenie przeprowadził delegat okręgu kpt. Władysław Miciek pseudonim "Mazepa" Cichociemny. Były to wielkie zgrupowania ludzi, którzy brali udział w odbiorze i ubezpieczaniu. Musiały być ubezpieczone wszystkie drogi do Gwoźnicy Górnej - od Niebylca, Domaradza i Błażowej. Do odbioru zrzutów broni, ludzie przygotowywali się jak do największej uroczystości, dawało to możność sprawdzenia, czy naprawdę mamy łączność ze światem.

W dniu zrzutu była nadawana umówiona piosenka przez radio londyńskie. "Kiedy będzie słońce i pogoda" o godzinie 18tej było to znakiem, że mamy dziś oczekiwać zrzutu. Jeżeli ta piosenka została powtórzona o godzinie 22giej znaczyło, że samoloty wyleciały. Ludzie, którzy byli w pogotowiu, otrzymali rozkaz maszerowania na wyznaczone miejsce, gdzie ma być dokonany zrzut. Powstał więc ruch nie do opisania, ludzie z entuzjazmu tańczyli, biegali, talali się, ściskali a nawet całowali. W Gwoźnicy Górnej na tak zw. Działach Dworskich było wyznaczone miejsce na zrzut. O godz. 0:30 pojawiły się samoloty, którym podano sygnalizację świetlną latarkami elektrycznymi, samoloty również dały sygnał świetlny - czerwony. Samolot kołował i za każdym razem zrzucał na spadochronie po kilka pojemników / paczek. Za każdym razem podjeżdżała furmanka i zabierała pojemniki zawożąc je na wyznaczone meliny. W całej akcji udział brało 120 ludzi i 9 parokonnych furmanek. Reakcja po zrzutach była bardzo spokojna, w niedzielę wszyscy byli w kościele. Jedynie w Rzeszowie i Strzyżowie był alarm lotniczy. Żandarmeria w Strzyżowie stwierdziła tylko, że gdzieś były obce samoloty. Po stwierdzeniu, że okupant nie prowadzi żadnych dochodzeń, rozpoczęto w dalszym ciągu szkolenie wojskowe i dywersyjne.

Powróćmy do zrzutu broni:

W okresie od 15 lutego 1941 roku, do 31 grudnia 1944 roku, Armia Krajowa otrzymywała od aliantów pomoc w postaci zrzutów: skoczków spadochronowych, broni i amunicji, środków minersko-dywersyjnych, pieniędzy, paczek i tego typu rzeczy.

W czterech sezonach operacyjnych do polski dokonano 1 174 loty - z tego załogi polskie 439, brytyjskie i południowo-afrykańskie 319 i amerykańskie 110. Z tego Powstanie Warszawskie - lotów 306 - zrzucono 346 skoczków i 28 kurierów politycznych.  4 802 zasobniki, 2 971 paczek i 58 bagażników - razem 600 ton.
Strącono 70 samolotów - 30 polskich, 38 brytyjskich i południowo-afrykańskich i 2 amerykańskie. Zrzut bez skoczków a takim był w Gwoźnicy - zawierał dwa zestawy MD, jeden zestaw zawierał:

- środki dywersyjne-plastik      265 kg
- pistolety maszynowe STEN - 10 szt.
- amunicja do Stenów -        3.000 szt.
- rewolwery kaliber 0,45    -        27 szt.
- amunicja do rewolwerów -    775 szt.
- granaty obronne -                    20 szt.
- granaty przeciwpancerne -        8 szt.
- zapalniki przeciwpancerne -    15 szt.
- Ładunki kolejowe                     13 szt.

Kończąc - niech mi wolno będzie podziękować Księdzu Proboszczowi Stanisławowi Buszcie i panu Wójtowi za wskazanie miejsca pod budowę postumentu pod POMNIK – zwany też "Obeliskiem".

Serdecznie dziękuję panu Sołtysowi za pomoc w zdjęciu głazu z samochodu. Za to, że zajął się budową wspólnie z panem Wójtem fundamentów pod pomnik - za to serdecznie im dziękujemy. Dziękujemy też pracownikom, którzy budowali ten piękny i masywny postument pod POMNIK.

Serdecznie Dziękujemy Pocztom Sztandarowym OSP gminy Niebylec, Gościom za przybycie i tym wszystkim, którzy czymkolwiek przyczynili się do odbycia i uświetnienia dzisiejszej uroczystości - składamy szczere Bóg Zapłać.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1

 


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Supermarket Strażacki

Agregat Rozdzielacz do tlenoterapii masowej MULTISTAR Motopompa Subaru PTX 301 big_ea7300_p_rescue_2
preload image preload image

Agregat prądotwórczy 1-faz Benza BX-6000 EKO

Rozdzielacz do tlenoterapii masowej MULTISTAR

Motopompa Subaru PTX 301

Pilarka ratownicza MAKITA EA7900

STATYSTYKA WYJAZDÓW

Statystyka wyjazdów OSP Konieczkowa aktualna na dzień 31.12.2018r.

Wspieramy akcje

karta ratownicza

zatrzymaj się i żyj

nie jedź na kacu